Symbolika siły w biżuterii- motywy, kształty i ich znaczenia

W każdej kulturze obecne są symbole siły. Część z nich to uniwersalne kody, które przyswoiły niemal wszystkie społeczności świata bez względu na szerokość geograficzną.
Symbole przyjmują różne formy i tak też jest z ich dystrybucją. Znaki i kryjące się za nimi znaczenia potrafią ukazać sie pod postacią tatuaży, gestów czy też biżuterii, która to obecnie związana jest silnie z pozycją materialną.
Biżuteria ze stali zdobiąca kobiecy dekolt dodaje pewności siebie, potrafi podkreślić urodę i niekiedy staję się prawdziwym symbolem siły.

Podstawowe symbole i kształty nawiązujące do siły

Szczególne upodobanie w stosowaniu symboli, cechuje jubilerów krajów Orientu. Ich znaczenie wykazuje silny związek z ideami religijnymi oraz filozoficznymi. Duża część symboli orientu, przyjęła się bez większego sprzeciwu w świecie zachodu, stając się jednocześnie uniwersalnymi komunikatami.
I tak np. Budda symbolizuje mądrość. Symbol OM to podobnie jak lew, symbol mocy i siły.
Kwiat lotosu, czyli powszechnie aprobowany symbol czystości oznacza również moc związana z kobiecą seksualnością, więc siła jest wartością bez wątpienia wpisaną w ten popularny znak.
Ponadto sam kształt zawieszki również może odwoływać się do jakiegoś znaczenia. Np. zawieszka w kształcie trójkąta, w której wierzchołek został skierowany w górę, symbolizuje energię i ogromną chęć do działania.
Gwiazda to z kolei znak, że “użytkownik” biżuterii nie boi się wyzwań a sukces jest tylko kwestią czasu.

Celebrytka i znaczenie symboli

Celebrytka, czyli biżuteria, która swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim trendom kreowanym przez naczelne i najbardziej rozpoznawalne gwiazdy show- biznesu, to średniej długości łańcuszek o bardzo subtelnym charakterze, zakończony ozdobną zawieszką.
Motywy i kształty zdobiące celebrytki, są bardzo różnorodne, część z nich bez wątpienia odnosi się do siły i mocy.
Dobrym przykładem jest zawieszka w kształcie żyletki. Idealna aby wyrazić bunt i ostrość i wpisaną w naturę niektórych buntowników.
Ważka to z kolei symbol powodzenia i sukcesu. A gwiazda oznacza nie mniej szczęścia.
Często możemy również spotkać się z zawieszkami o bardzo osobistym charakterze, w postaci zindywidualizowanych grawerów podkreślających cechy danej osoby.
Wiele kobiet polubi z pewnością motyw w kształcie korony, którego symbolika jest aż nazbyt oczywista.
Ponadczasowe łańcuszki zyskują w ostatnich sezonach ogromną popularność, głównie za sprawą różnorodności wzorów oraz subtelnego wykonania. Wiele sklepów ma w swojej ofercie szeroki wybór tego rodzaju biżuterii. Np. “Biżuteria Blueberry”, która prezentuje w swoich kolekcjach zestaw naprawdę ładnych, złotych celebrytek.

Podsumowanie

W świecie biżuterii nie trudno o motywy odwołujące się w sposób oczywisty bądź mniej oczywisty do symboliki siły.
Symbolem może być zarówno prosty kształt np. trójkąt lub też bardziej złożony komunikat w postaci “ważki”
Oczywiście to czy dany symbol odnosi się przede wszystkim do siły, uzależnione jest od przyjętej przez nas definicji. Rzadko jednak dany kształt, komunikuje wyłącznie jedną zawartą tam “ideę”. Niemniej jednak złota celebrytka potrafi w wyraźny sposób podkreślić “wewnętrzną” kobiecą siłę.