Dres na każdą okazję

Obecnie strój dresowy nosimy prawie na codzień. Jest on wygodny, bez problemu dostaniemy go w sklepie z tanią odzieżą i obecnie możemy go zastosować na prawie każdą okazję. 

Krótka historia dresu

Pierwsze dresy zostały uszyte w latach 30, XIX wieku. Bawełniany jersey oraz krój od razu na myśl przywoływały atletę/sportowca. Powiązanie dresu ze zwykłą codzienną modę pojawiło się w reklamie Le Coq Sportif, potem we Francji rozpowszechniano go jako “niedzielny uniform”. Dres w ówczesnych czasach był oczywiście tylko dla mężczyzn. 

Pierwsza bluza była stworzona w kilku wariantach tzn. ze stojącym kołnierzykiem lub kołnierzykiem spotykanym obecnie w tzw. bomber jacket. Bluzy z dekoltem w serek wcale nie były zarezerwowane dla kobiet, były dla mężczyzn tylko pod spód zakładało się golf (możemy kojarzyć ze starszych amerykańskich filmów).

Mimo przeznaczenia, dres jako strój sportowy pojawił się dopiero 20 lat później na Igrzyskach Olimpijskich. 

Strój dresowy obecnie

Do niedawna w Polsce dres kojarzył się głównie z dresiarzami w ortalionowym stroju. Jednak idąc z duchem czasu coraz częściej spotykamy randomowych ludzi w szarych dresach. Niektórzy odważniejsi decydują się założyć kolorowy dres z lat 90-tych.

Obecnie w Polsce i nie tylko, modny (jeśli nie najmodniejszy) dres to zwykłe szare spodnie ze ściągaczami oraz szara bluza. Można go wystylizować z większością koszulek i butów w naszej garderobie. 

Dres w stylizacjach

Obecnie dres, szczególnie damski można wystylizować na różne okazje. Na codzień, po domu lub na spacer z psem dres jest normalnością. Dobranie odpowiednich dodatków np. ramoneska, buty inne niż sportowe możemy otrzymać świetny look. Mając zwężane dresy, w kolorach czarnym lub bordowym jesteśmy w stanie stworzyć stylizację na randkę, na imprezę. Prawie każdy sklep z odzieżą posiada gotową stylizację na manekinie, którą możemy podpatrzeć.

Jeśli jednak myślimy, że dres to zwykła, tania odzież to bardzo się mylimy. Na zachodzie gwiazdy rapu, hip-hopu nosiły je na codzień, jak i również na gale i pokazy.